Wyjście do Muzeum Górnictwa Ród Żelaza

Klasa 3b wybrała się dziś do Muzeum  Górnictwa Rud Żelaza w Parku im. ks. Stanisława Staszica w Częstochowie. Uczniowie poznali dzieje i rozwój górnictwa rudnego w Polsce. Na wystawie mogli zobaczyć wyrobiska chodnikowe w obudowie drewnianej i stalowej, komorę pomp, fragment „ściany” eksploatacyjnej, oryginalne maszyny i środki transportu, pełny zestaw narzędzi i maszyn służących w przeszłości w pracy górników m.in. liczne rodzaje obudów wyrobisk kopalnianych, lamp górniczych oraz minerałów, historyczne narzędzia i metody wydobywania rudy żelaza. Po lekcji w muzeum klasa podczas spaceru po parku obserwowała zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią oraz podziwiała piękne barwy jesieni. Do szkoły wróciliśmy ze skarbami jesieni, które ozdobią nasz kącik przyrodniczy oraz zostaną wykorzystane w czasie zajęć plastycznych.