26.08.2022 r.

W piątek 26 sierpnia zakończyła się wizyta naszych gości z Ukrainy w Częstochowie. Przed południem byliśmy na spotkaniu z Prezydentem Miasta p. Krzysztofem Matyjaszczykiem, zastępcą Prezydenta Miasta p. Ryszardem Stefaniakiem i Naczelnikiem Wydziału Edukacji p. Rafałem Piotrowskim. Poczęstowaliśmy nasze władze i innych uczestników tradycyjnymi pierogami, rogalikami i blinami.
Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk pytał młodzież o wrażenia z pobytu w Częstochowie i życzył, aby zamieniły się w miłe wspomnienia.
Zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak akcentował zaangażowanie dyrekcji częstochowskich szkół współpracujących z placówkami ze Wschodu. Z kolei naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski – zajmujący się organizacyjną stroną pobytu – podkreślał rolę samorządu w podtrzymywaniu tych relacji. Zaznaczył też, że o zewnętrzne środki na pobyt dzieci z sukcesem zabiegały organizacje obywatelskie – Wspólnota Polska i Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich.
W tym czasie dzieci pracowały nad reportażem o Częstochowie w Szkole Podstawowej nr 24 w Częstochowie. Po południu nadszedł czas podsumowania pobytu naszych gości. Oglądaliśmy przepiękne występy uczniów z Ukrainy. Dzieci i młodzież spędzili w Częstochowie piękny czas. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie.