Projekt "Częstochowskie spotkania z historią w VIII LOS"

W dniu 15 kwietnia 2024 przedstawiciele uczniów  klas szóstych, wraz z panią dyrektor  i nauczycielem historii uczestniczyli w inauguracji  projektu, realizowanego przez VIII LO, we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy: „Częstochowskie spotkania z historią w VIII LOS”. Dyrektor szkoły, witając zaproszonych  gości: reprezentującego Prezydenta Miasta Częstochowy Naczelnika Wydziału Edukacji Pana Rafała Piotrowskiego, Panią Małgorzatę Iżyńską - Radną Miasta Częstochowy, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół, nauczycieli historii wraz z uczniami podkreśliła, że projekt realizowany jest przede wszystkim dla uczniów. Mieliśmy okazję  poznać profesora Andrzeja Chwalbę - wybitnego historyka i eseistę, wykładowcę  Uniwersytetu Jagiellońskiego specjalizującego się w historii XIX wieku, historii relacji polsko-rosyjskich, historii najnowszej Polski, Częstochowianina – absolwenta VIII LO im. Karola Świerczewskiego. Usłyszeliśmy opowieści, między innymi o szkolnych latach, sportowych pasjach (kibic częstochowskiego żużla od 4 roku życia), początkach  kariery naukowej. Pan profesor Andrzej Chwalba podkreślił znaczenie edukacji regionalnej w nauczaniu historii. Budowanie swojej tożsamości, wrażliwości zaczyna się od poznania swojej małej Ojczyzny. Przypomniał wątek historyczny, związany z postacią księcia Franciszka Ksawerego Druckiego – Lubeckiego, twórcy m. in. Banku Polskiego w 1828 roku, inicjatora rozwoju przemysłu w Królestwie Polskim oraz niezwykłego projektu, nawet w skali europejskiej, wyznaczenia Alei w Częstochowie. Podczas rozmowy poznaliśmy nieznane szczegóły z życia patrona VIII LO gen. Józefa Sowińskiego oraz krótką historię stosunków polsko – rosyjskich, kiedy według  profesora były one najbardziej poprawne. Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego.