Hymn Solidarności

Pieśni zawsze ukazywały ofiarność, bohaterstwo i patriotyzm Polaków. Mówiły o tęsknocie, nadziei, dodawały otuchy w najtrudniejszych momentach. Zagrzewały do oporu, przeciwstawienia się reżimowi. Sprawiały, że prześladowani czuli się dumni. Umacniały one wiarę, wzmacniały poczucie i sens działania.
       Jedną z najbardziej znanych piosenek okresu Solidarności jest utwór Jacka Kaczmarskiego pt. Mury. Utwór powstał w 1978 roku i bardzo szybko stał się hymnem podziemnej opozycji. Zaczął symbolizować walkę z reżimem. Pełnił ważną rolę, ze względu na wpływ, który wywierał na ludzi. Warto uważnie wsłuchać się w słowa pieśni i zrozumieć jej ponadczasowe przesłanie.

Uczniowie klasy VII na zakończenie koncertu pieśni patriotycznych przygotowanego z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaprezentowali Mury Jacka Kaczmarskiego.
Zapraszamy do wysłuchania fragmentu.
Kliknij tutaj, aby posłuchać – Mury